Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są rodzaje przełączników w klawiaturach mechanicznych i jakie wybrać?

2022-03-18
Jakie są rodzaje przełączników w klawiaturach mechanicznych i jakie wybrać?

Rodzaje przełączników w klawiaturach mechanicznych - jakie wybrać? 

Historia sprzętu elektronicznego biegnie mniej więcej po tych samych torach dla każdego urządzenia. Najpierw powstaje prototyp, który rewolucjonizuje rynek i zmienia świat. Potem wynalazca udoskonala prototyp, sprzedaje patent, a firma, która go kupi, wprowadza urządzenie na skalę masową. Następnie urządzenie jest udoskonalane, by było trwalsze, wytrzymalsze i skuteczniejsze.

Potem zaś konkurencja próbuje odtworzyć nasze rozwiązanie i sprzedać jako własne. Ewentualnie sami tworzymy je z gorszych materiałów lub z niższą starannością, aby obniżyć koszt produkcji i mieć większą marżę.

W efekcie dzisiaj mamy kilka rodzajów przełączników w klawiaturach mechanicznych i choć lider jest wyraźny, konkurencja depcze mu po piętach. Które przełączniki wybrać? Warto dopłacać czy można zaryzykować zakup tańszego zamiennika? Przekonajmy się.

Jakie są rodzaje klawiatur?

Aby przejść do rozmowy o przełącznikach w klawiaturach mechanicznych, trzeba najpierw omówić rodzaje klawiatur. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje klawiatur do komputera i hybrydy.

Klawiatura membranowa

W swoim czasie był to najbardziej popularny typ klawiatur głównie z uwagi na bardzo niską cenę. Mechanizm działania klawiatury membranowej, jak sama nazwa wskazuje, opierał się na membranie, która przekazywała nacisk z klawisza na czujniki.

Niestety, klawiatury membranowe bardzo szybko zużywały się z powodu zwykłego zmęczenia materiału.

Klawiatura nożycowa

Oprócz niskiej trwałości jedną z największych wad klawiatur membranowych był nierównomierny rozkład siły nacisku na klawiszu.

Klawiatura nożycowa to próba uzyskania bardziej równomiernego nacisku na klawisz, co ma powodować wolniejsze zużycie i podnosić komfort użytkowania.

Ciekawostka: Kilka lat temu Apple wprowadziło klawiatury motylkowe, które działały na podobnej zasadzie jak nożycowe, ale rozwiązanie nie spełniało oczekiwań ani producentów, ani użytkowników.

Klawiatura mechaniczna

Podstawą działania klawiatury mechanicznej jest, jak sugeruje nazwa, mechanizm. Jego prekursorem były maszyny do pisania, a podobieństwo zostało zachowane w wyraźnie głośniejszej pracy.

Dzięki zastosowaniu osobnego mechanizmu dla każdego klawisza klawiatury mechaniczne są o wiele bardziej wytrzymałe i mogą wytrzymać nawet 100 milionów kliknięć. To dziesięć razy więcej, niż w przypadku klawiatur membranowych.

Ponadto osobny mechanizm dla każdego klawisza zezwala na wciskanie wielu klawiszy jednocześnie z właściwym odczytem.

Ciekawostka: mysz komputerowa powstała w 1968 r. Ale to klawiatura mechaniczna jest starsza. Pierwszy patent na klawiaturę mechaniczną pochodzi z 1714 r., ale klawiatury przypominające te współczesne powstały w 1970 r. Patent na przełączniki Cherry MX pochodzi z 1973 r.

Klawiatura optyczna

Optyczne klawiatury działają na podobnej zasadzie jak myszy optyczne. Każdy klawisz wysyła wiązkę światła, a jej przecięcie oznacza aktywację. Dodanie elementu optycznego daje klawiaturom optycznym niesłychaną precyzję, szybkość i żywotność, ale również i cenę. 

Klawiatura hybrydowa

Klawiatury hybrydowe łączą w sobie rozwiązania z kilku różnych typów. Na przykład klawiatury membranowo-mechaniczne mają część przycisków z dodatkowymi przełącznikami mechanicznymi pod membraną. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć całkowity koszt klawiatury.

Podobnie klawiatury opto-mechaniczne mają część klawiszy optycznych, co redukuje hałas, zwiększa szybkość i precyzję oraz obniża koszt.

Klawiatura na zamówienie

Jeżeli nie wiesz, na jaką klawiaturę się zdecydować, i chcesz trochę tego i trochę tego, customowa klawiatura będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Możesz zdecydować, czy chcesz mieć blok numeryczny, czy chcesz maksymalnie zmniejszyć rozmiar klawiatury, czy chcesz ją tylko do grania itd. Możliwości jest naprawdę wiele, wybierasz:

 • obudowę - plastik, aluminium, akryl, mosiądz, tworzywo sztyczne, 
 • płytę - aluminium, stal, mosiądz, włókno węglowe, 
 • PCB - pełnowymiarowa, tenkeyless, 40%, 60%, 65%, 75% itd. 
 • stabilizatory - GMK, Durock, Everglide, ZealPC, 
 • przełączniki - wymieniamy je poniżej, 
 • klawisze - do wyboru materiał ABS lub PBT.

Typy przełączników w klawiaturach mechanicznych

W klawiaturach mechanicznych rozróżniamy trzy typy przełączników:

 1. Liniowe (linear) - skok jest płynny, szybki, jednostajny, kliknięcie dość ciche. Najlepsze do gier, w których trzeba szybko i dużo klikać (MOBA, MMORPG).
 2. Sprężynujące (tactile) - zwane również dotykowymi. Mechanizm posiada wyraźny moment oporu podczas skoku. Typ przełączników dotykowych sprawdzi się w grach, gdzie trzeba wykonywać określone czynności precyzyjnie i we właściwej kolejności.
 3. Klikający (click) - do pracy mechanizmu dodaje się wyraźne kliknięcie, które daje dobrą, słyszalną odpowiedź.

Podobnie jak w przypadku klawiatur hybrydowych, także tutaj występują przyciski mieszane - dotykowo-dźwiękowe lub liniowo-dotykowe.

Dodatkowo niektóre klawiatury np. mają inny, trwalszy przełącznik pod spacją.

Najczęściej spotykane przełączniki mechaniczne

Przełączniki w klawiaturach mechanicznych przyjęło się nazywać kolorami. Zapoczątkowały to przełączniki mechaniczne Cherry MX produkcji niemieckiego producenta Cherry. Od przełączników Cherry MX nazwy zaczerpnęli pozostali producenci switchy, jak Kailh, Gateron czy Outemu. Tylko Razer się wyłamał, kolorując przełączniki inaczej.

Tabela tl;dr. Szczegółowe informacje znajdziesz pod tabelą.

Rodzaj przełącznika

Typ

Charakterystyka

Dobre do

Czerwony

Liniowe

Krótki skok, cichy klik, szybki powrót do pozycji początkowej, szybka reakcja

Ogólnie do gier, ujdą przy pisaniu

Niebieski

Dotykowo-dźwiękowe

Głośny klik, dobry feedback

Dobre do pisania, ujdą w grach

Brązowy

Dotykowe

Kompromis pomiędzy czerwonymi, a niebieskimi

Dobre do gier i do pisania

Czarne

Liniowe

To czerwone przełączniki wymagające więcej siły.

Gier, gdy masz tendencje do przedwczesnej aktywacji albo skurcze palców i chcesz uniknąć przypadkowych kliknięć. Wytrzymują więcej cykli

Szare

Dotykowo-dźwiękowe

To niebieskie przełączniki ze zwiększoną siłą nacisku

Rzadko spotykane, najczęściej pod spacją w klawiaturach z niebieskimi przełącznikami

Zielone

Dotykowe

Brązowe przełączniki ze zwiększoną siłą nacisku

Dobre do gier, gdy obawiasz się przypadkowych kliknięć. Do pisania średnie. Wytrzymują więcej kliknięć.

Silent

Mix

To dowolne przełączniki ze zredukowanym poziomem hałasu

Gdy domownikom przeszkadza hałas.

Speed

Mix

To czerwone przełączniki z krótszym momentem aktywacji

Do gier, gdy wierzysz w swoją koordynację, a potrzebujesz ułamka sekundy przewagi

Low profile

Mix

Dowolne przełączniki z obniżonym mechanizmem

Dobre do wszystkiego, szczególnie do pisania, gdy denerwuje Cię zahaczanie o inne, wystające klawisze

Cherry MX Red

Czerwone

Czerwone, liniowe przełączniki to odpowiedź na potrzeby graczy. Są szybkie, stosunkowo ciche, mają wyśmienity czas reakcji i szybki skok. Z nimi zawsze zdążysz odfleszować w LoLu, a klawisze nadążą za Twoimi palcami w Starcrafcie.

Czerwone przełączniki są dla graczy, którym zależy na szybkości, a nie zależy na dźwięku kliknięcia. Średnio nadają się do pisania, ponieważ czasem trzeba wracać i “doklikiwać” jakąś literę, co wybija z rytmu.

Przykładowe przełączniki: Cherry MX Red, Kailh Red, Outemu Red, Gateron Red.

(źródło grafiki: https://www.cherrymx.de/en/cherry-mx/mx-original/mx-red.html)

Niebieskie

Switche typu blue to przełączniki dźwiękowo-dotykowe. Są stworzone dla ludzi pracujących, którzy po pracy lubią popykać w mniej ambitne gierki. Charakteryzują się głośnym kliknięciem w momencie aktywacji i nieco dłużej wracają do pozycji początkowej.

Choć głośne stukanie może denerwować (szczególnie innych domowników), to ma swoje zalety. Kliknięcie jest sygnałem dla mózgu, że klawisz został aktywowany. Koordynacja ucho-palec może w znaczącym stopniu wpłynąć na umiejętności w grach i płynność podczas pisania.

Przykładowe przełączniki: Cherry MX Blue, Kailh Blue, Outemu Blue, Logitech GX Blue, Gateron Blue

(źródło grafiki: https://www.cherrymx.de/en/cherry-mx/mx-original/mx-blue.html)

Brązowe

To przełączniki dotykowe, które w działaniu przypominają liniowe czerwone, ale dają lepszą odpowiedź zwrotną i wymagają nieco więcej siły do aktywacji. Dobre zarówno do gier, jak i do pisania. Stanowią kompromis pomiędzy szybkością przełączników liniowych a odpowiedzią przełączników dotykowych.

Przykładowe przełączniki: Cherry MX Brown, Kailh Brown, Gateron Brown, Razer Orange Switch

(źródło grafiki: https://www.cherrymx.de/en/cherry-mx/mx-original/mx-brown.html)

Czarne

To przełączniki liniowe, które od czerwonych różnią się silniejszą sprężyną i mocniejszym powrotem do pozycji początkowej. Wymagają także większego nacisku do aktywacji.

Przykładowe przełączniki: Cherry MX Black, Outemu Black, Kailh Black

(źródło grafiki: https://www.cherrymx.de/en/cherry-mx/mx-original/mx-blue.html)

Szare

To brązowe przełączniki, które wymagają o wiele więcej siły do aktywacji. Podczas gdy brązowe potrzebują 55 cN do aktywacji, dla szarych jest to aż 80 cN. Często stosowane w klawiaturach z brązowymi przełącznikami jako mechanizm pod spacją.

Przykładowe przełączniki: Cherry MX Grey

(źródło grafiki: https://www.cherrymx.de/cherry-mx/mx-special/mx-grey.html)

Zielone

Przełączniki zielone to tak naprawdę niebieskie switche, ale ze zwiększoną siłą nacisku. Podobne jak szare switche, zielone wymagają 80 cN siły do aktywacji. Trafiają pod spacje w klawiaturach z niebieskimi przełącznikami. Dość popularne wśród prosów.

Przykładowe przełączniki: Cherry MX Green

(źródło grafiki: https://www.cherrymx.de/cherry-mx/mx-special/mx-green.html)

Silent

Może nie wadą, ale na pewno niedogodnością klawiatur mechanicznych jest hałas. Żywiołowa rozgrywka w grze online nocną porą może pobudzić domowników.

Dlatego też jeśli masz szlaban na komputer, musisz rozejrzeć się za klawiaturą mechaniczną z przełącznikami typu Silent. Są to zmodyfikowane przełączniki, w których producent znacznie zredukował głośność kliku.

Niestety, za komfort trzeba będzie trochę dopłacić.

Przykładowe przełączniki: Cherry MX Silent Red, Cherry MX Silent Black

(źródło grafiki: https://www.cherrymx.de/en/cherry-mx/mx-original/mx-silent-red.html)

Speed

Przełączniki typu Speed są jeszcze szybsze niż Red, ponieważ mechanizm w nich zastosowany został nieco skrócony względem czerwonych przełączników. Podczas gdy switche Red mają punkt aktywacji na 2 milimetrach, Silver mają go na 1,2 milimetra. Niewielka różnica, ale na najwyższym poziomie rozgrywek takie detale mają znaczenie.

Przykładowe przełączniki: Cherry MX Speed, Kailh Silver Speed.

(źródło grafiki: https://www.cherrymx.de/en/cherry-mx/mx-original/mx-speed-silver.html)

źródło https://www.cherrymx.de/en/cherry-mx/mx-original/mx-red.html

Low profile

Ktokolwiek przesiadał się z laptopa do pisania na klawiaturze mechanicznej, na pewno wiele razy przeklinał ten wybór.

Przełączniki typu low profile to kompromis pomiędzy płaską klawiaturą a mechanizmem kliku i wytrzymałością. Sprawdzą się przede wszystkim u osób, które więcej piszą, niż grają. Układ i struktura klawiatury może skutkować misclickami.

Tego typu przełączniki znajdziesz np. w klawiaturze Genesis Thor 420 RGB.

(źródło grafiki: https://www.cherrymx.de/en/cherry-mx/mx-low-profile/mx-low-profile-red.html)

Dla geeków: cN to centyniuton, czyli 1/100 niutona. 1 niuton to siła potrzebna, aby rozpędzić ciało o masie 1 kg to 1 m/s. 

Jaki rodzaj przełączników wybrać?

Pierwszą rzeczą, jaką ustalasz przy zakupie klawiatury, jest budżet. Masz inne możliwości z tysiącem złotych w ręku, a inne z dwiema stówkami.

Budżet jest szczególnie istotny przy wyborze rodzajów przełączników, ponieważ te lepsze (i bardziej znane) naturalnie kosztują więcej. Sprawdziliśmy ceny nowych klawiatur z każdym rodzajem przełączników. Poniższa tabela przedstawia najtańsze modele.

Rodzaj przełącznika

Model przełącznika

Model klawiatury

Cena

Red

Outemu

Savio Tempest RX

do 200 zł

Blue

Outemu

Marvo KG901 Blue Switch

do 100 zł

Brown

Outemu

Krux Atax RGB Outemu Brown

do 200 zł

Black

Outemu

KRUX ATAX PRO RGB CREATOR RETRO

do 300 zł

Green

Gateron Green

HK Gaming GK61

powyżej 300 zł

Silent

Cherry MX Silent Red

Cherry G80-3000 N RGB TKL

powyżej 300 zł

Speed

Cherry MX Speed

Corsair K65 RGB MINI 60%

powyżej 300 zł

Low profile

Outemu Low Profile

Redragon APAS

do 300 zł

Ale czy chcesz najtańszy model? Pewnie nie. Najtańsze modele zyskują przewagę cenową kosztem jakości wykonania i użytych materiałów. Tańsze klawiatury mają gorzej polutowane płytki laminowane pod przełącznikami, które wyrabiają się i przestają działać. Mogą mieć również porządnie wykonane podstawowe klawisza, jak WSAD, spację czy resztę liter, a kiepskiej jakości pozostałe, rzadziej używane klawisze.

Szukaj więc sprawdzonego modelu. W przedziale cenowym 200-300 zł rządzą klawiatury firmy SPC Gear. Ich modele oferują najpopularniejsze rodzaje przełączników mechanicznych - czerwone, niebieskie i brązowe - w rozsądnej cenie. Na popołudniowe pykanie w RPGi czy niezobowiązujące zdobywanie rankingów z powodzeniem wystarczy.

Jeżeli myślisz o ambitniejszej grze na wysokim poziomie, a nawet aspirujesz do zawodowstwa, musisz wysupłać kilka stówek. Na czym grają zawodowcy i streamerzy?

 • Faker - CORSAIR K70 LUX RGB,
 • s1mple - Logitech G915 TKL Tenkeyless,
 • Serral - Logitech G Pro X,
 • Uzi - FILCO Majestouch 2 (Cherry MX Brown)
 • FalleN - GLORIOUS GMMK PRO,
 • Bjergsen - Logitech G910,
 • Ninja - Ducky One 2 Mini RBG.

Na naszym podwórku też mamy kilku prosów i znanych streamerów. Na czym grają?

 • pasha Biceps - Razer BlackWidow TE Chroma v2 Mechanical Gaming Keyboard,
 • Izak - Logitech G915 TKL,
 • Snax - Logitech G Pro Mechanical Keyboard,
 • Jankos - Logitech G Pro Tenkeyless Mechanical Gaming Keyboard,
 • Nervarien - Razer Huntsman V2.

Czy wybór prosów i celebrytów jest podyktowany jakością? Po części tak. Trudno oczekiwać od klawiatury za 500 i więcej złotych, że będzie słaba. Niemniej jednak wielu z nich ma kontrakty reklamowe z danymi markami i niejako musi używać ich sprzętu.

Czy od rodzajów przełączników w klawiaturze gamingowej zależą umiejętności gracza? Na pewno nie. Ale nie da się ukryć, że w bolidzie Ferrari Robert Kubica osiągnie lepszy wynik niż passatem.

Teraz odpowiedz sobie na bardzo ważne pytanie - czego szukasz? Czego potrzebujesz od klawiatury mechanicznej? Dużo grasz w gry wymagające wielu kliknięć? A może więcej czasu spędzasz, pisząc artykuły, grając jedynie dla researchu? Może chcesz czuć nieco większy opór pod klawiszem, albo stukanie wkurza Twoją drugą połówkę? W zależności od specyfiki pracy z klawiaturą będziesz potrzebować innych przełączników.

Szukasz miejsca dla siebie? Wbijaj na naszego Discorda!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel